Die Fiestas-nominasies word gekies uit produksies wat tydens 2011 op die planke gebring is by kunstefeeste landswyd. Wenners uit  die 16 kategorie? asook drie Lewensbydraes sal bekendgestel word tydens ‘n glansproduksie waar kategoriewenners die verhoog sal deel met van die land se beste kunstenaars.

Hierdie jaar word die Fiestas, wat reeds beskryf word as die Oscars van die Afrikaanse teaterbedryf, op 23 Februarie 2012 in die Kunstekaap aangebied en beloof om ‘n feestelike extravaganza te wees.
 
Karen Meiring, kanaalhoof van kykNET, sê vanjaar se nominasies is weereens van hoogstaande gehalte: “Feeste het die tuiste van die Afrikaanse teaterbedryf geword. Hulle verteenwoordig ‘n bymekaarkoms en viering van die Afrikaanse kultuur, en daarom wil kykNET graag erkenning gee aan kunstenaars vir uitnemende werk. Die Fiestas is ‘n skaamtelose vertoonvenster om die stand, talent en toekoms van Afrikaans te vier, maar dit is ook ‘n klop op die skouer vir élke fees en élke kunstenaar wat ons vermaak en raak met hul talent.”
 
Meiring verduidelik dat die verskillende feeste nominasies mag maak vir die verskillende Fiestas kategorieë uit produksies wat by hul fees gedebuteer het in 2011. Die nominasies word dan aan ‘n onafhanklike beoordeelaarspaneel wat al die feeste en Produksies bygewoon het voorgelê, wat deur middel van stemming besluit wie die finale vyf genomineerdes, asook die wenners in elke kategorie sal wees.

JY KAN OOK STEM
Al wat jy moet doen, is om jou gunstelingaanbieder en -fees se onderstaande kode afsonderlik na 33690 te SMS. ’n SMS kos R1,50. Tot middernag 31 Januarie.

Gewildste Fiesta-aanbieder:
Andries Vermeulen A1
Bobby van Jaarsveld A2
Erik de Milander A3
Wicus van der Merwe A4
Willem Botha A5

Gewildste fees:
Aardklop F1
Huisgenoot Skouspel F2
Innibos F3
KKNK F4
Woordfees F5

Só lyk die nominasies vir 2012 se Fiestas
Die 2012 kykNET Fiestas nominasies vir produksies wat by feeste gedebuteer het tydens die 2011 Feesjaar (Januarie tot Oktober 2011) is:

BESTE AKTEUR
Brendon Daniels (Rooiland)
Charlton George (Rooiland)
Gerben Kamper (‘n Lewe in die Teater)
Deon Lotz (Agterplaas)
Neels van Jaarsveld (Die Kaptein se Tier)
 
BESTE AKTRISE
Vinette Ebrahim (My naam /name is Ellen Pakkies)
Antoinette Kellermann (Klaasvakie)
Wilna Snyman (Klaasvakie)
Anthea Thompson (Mooi Maria)
Isadora Verwey (Mooi Maria)
 
BESTE BYSPELER
Brendon Daniels (Lot)
Albert Pretorius (Messe in Henne)
Francois Toerien (Oom Anton by die see)
Neels van Jaarsveld (Lot)
Neels van Jaarsveld (Mooi Maria)
 
BESTE BYSPEELSTER
Bronwyn van Graan (Lot)
Tinarie van Wyk Loots (Lot)
Esther von Waltsleben (Agterplaas)
Annelise Weiland (Die see)
Deidre Wolhuter (Agterplaas)
 
BESTE REGIE
Marthinus Basson (‘n Lewe in die Teater)
Jaco Bouwer (Rooiland)
Charles Fourie (Agterplaas)
Nicola Hanekom (Lot)
Albert Maritz (Mooi Maria)
 
BESTE TEATERONTWERP
Marthinus Basson (‘n Lewe in die Teater)
Jaco Bouwer (lig)
Jaco Bouwer (Rooiland)
Nicola Hanekom (Lot)
Craig Leo (Der Fliegende Hollander)
 
BESTE PRESTASIE IN ‘N MUSIEKGEDREWE PRODUKSIE
Chris Chameleon (Klank van jou oë)
David Kramer (Kramer se Karoo)
Karen Zoid (Malaika / My Engel)
 
BESTE SPEL IN ‘N SOLO-VERTONING
Marion Holm (holm@iafrica.com)
Shimmy Isaacs (Howzit my bra!)
Coba-Maryn Wilsenach (Medea)
 
BESTE NUUTGESKEPTE AFRIKAANSE OPVOERING
Agterplaas
Bullets over Bishop Lavis
Hel op Hemel-en-Aarde
Lot
Rooiland
 
BESTE OPKOMENDE KUNSTENAAR
Gustav Gerdener (Wees)
Shimmy Isaacs (Howzit my bra!)
Tertius Kapp (Rooiland)
Megan-Geoffrey Prins (SOF Klassiek)
Wilhelm van der Walt (Rooiland)
 
BESTE PRESTASIE IN KLASSIEKE MUSIEK
Nkosazana Dimande (Der Fliegende Hollander)
Zanta Hofmeyr (Beethoven Op. 18 Strykkwartet)
Magdalene Minnaar (Vuurvoël)
Ben Schoeman (Uitvoering van Franz Liszt)
Tygerberg Kinderkoor
 
BESTE PRESTASIE IN DANSTEATER
Flicker (directed by Gerard Bester)
Dawn Langdown (Mense van Mense – choreografie)
Die Namjive-dansgeselskap (Mense van Mense)
Proximity, Loss and Hearing (directed by Nicola Elliot)
 
BESTE PRESTASIE IN VISUELE KUNS
Serge Alain Nitegeka (...and walk in my shoes)
Hannelie Taute (Skeidingsangs)
Frank van Reenen (Die langnaweek)
Diane Victor (Innibos Feeskunstenaar)
Diane Victor (KKNK Uitstallings op verskillende plekke)
 
BESTE AANBIEDING
Agterplaas
Der Fliegende Hollander
‘n Lewe in die Teater
Lot
Rooiland

**Die kykNET Fiestas toekenningsaand vind plaas op 23 Februarie 2012 om 19:30 by die Kunstekaap in Kaapstad. Kaartjies is beskikbaar by Computicket teen R120. ‘n Spesiale uitsending van die Fiestas-toekenningsaand sal ook op Donderdag 1 Maart 19:30 uitgesaai word op kykNET kanaal 111 op DSTV.